Czy kasa fiskalna z elektronicznym zapisem operacji będzie w niekorzystnej cenie zakupu dla podatnika?
Krajowa Izba Gospodarcza poddaje krytyce projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Znajdujące się w nim przepisy dotyczące odliczenia kosztów zakupu kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii bez problemu zniechęcą przedsiębiorców do wymiany dotychczasowych urządzeń ? uważa KIG.
- Projekt da możliwość stosowania kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii paragonu, ale za ten -luksus- przedsiębiorca będzie musiał zapłacić o wiele więcej aniżeli ma to miejsce w przypadku zakupu tradycyjnych kas fiskalnych - ocenia Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Teraz podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani do dokonywania wydruku wszystkich drukowanych przez kasę dokumentów i ich kopii na taśmie papierowej z rolki oraz przetrzymywania kopii dokumentów kasowych przez okres ponad 5 lat.
Z kolei podatnicy, którzy zaczynają ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej, mają prawo do odliczenia od podatku VAT 50 proc. ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 2500 zł. Jednak przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup kolejnej kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii, nie skorzysta z ulgi.
Przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej chcą, by zakup kolejnej kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii (np. w przypadku wymiany tradycyjnej kasy fiskalnej) pozwalał uzyskać dofinansowanie na zasadach analogicznych jak te, które obowiązują w przypadku zakupu pierwszego urządzenia.
Brak takiego dofinansowania spowoduje, że w małych i średnich firmach, dla których zakup kasy fiskalnej jest poważnych obciążeniem finansowym, nadal funkcjonować będzie zasada przechowywania wydruków paragonów w formie papierowej przez okres ponad 5 lat. Z pewnością nie wyeliminuje to problemu magazynowania obszernej, papierowej dokumentacji kasowej - przekonuje Izba. (data artykułu: 23.04.2008, źródło: podatki.pl )
Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.