Moment instalacji kasy można odwlec
Od dnia jutrzejszego zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. W związku z tym sporo firm straci prawo do zwolnienia z instalacji kas. Ci, którzy zapomnieli bądź nie mają wystarczających finansów, aby nabyć kasę, nie chcą utracić ulgi z tego tytułu, na pewno ucieszą się z wiadomości, że moment wprowadzenia urządzeń rejestrujących można opóźnić.
Ulga za nabycie kasy fiskalnej przysługuje tylko wówczas, gdy przedsiębiorca rozpocznie ewidencję sprzedaży w obowiązujących terminach. Tak się składa, że moment instalacji kasy można odwlec. W innym przypadku podatnikom, którzy nie zdążą z zakupem kas przed 1 września 2006 r., odebrane byłoby prawo skorzystania z ulgi.
Adam Bartosiewicz poleca zapoznanie się z konstrukcją nowych przepisów. Zgodnie z nimi, prawo do zwolnienia traci się, gdy wykonuje się konkretnej czynności (np. sprzedaż sprzętu fotograficznego lub płyt CD). Jeżeli więc podatnik dokona chociaż jedną wspomnianą czynność na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, to od razu - bez względu na wielkość obrotu - będzie zmuszony do zarejestrowania takiej sprzedaży na kasie rejestrującej.
>Nie ma żadnych przeszkód, żeby podatnicy, którzy mają problemy z instalacją kasy, "zawiesili" działalność w Urzędzie Skarbowym albo wstrzymali sprzedaż określonych towarów, do czasu, gdy nie spełnią wszystkich koniecznych warunków dot. instalacji kas rejestrujących. Takie uzupełnienie formalności może trwać tydzień, a nawet dwa - tyle czasu, ile będzie potrzebne. Istotne jest, aby podatnik miał kasę najpóźniej przed wykonaniem pierwszej dostawy pozbawiającej go zwolnienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zachowa się obowiązujące terminów rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie i zyska prawo do skorzystania z ulgi przysługującej przy zakupie, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł. ( Autor: Adam Bartosiewicz, "Jak odwlec termin instalacji kasy" w Rzeczpospolita, źródło: Twoja-Firma.pl, data artykułu: 31.08.2006 )
Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.