Usunięcie sprzedaży z kasy fiskalnej
Sprzedany i wydany klientowi towar został zarejestrowany w kasie fiskalnej. Klient po jakimś czasie oddał ten produkt sprzedawcy na podstawie reklamacji. Niestety z kasy rejestrującej nie można wycofać zapisu dokonanej sprzedaży oraz nie również możliwości zapisania zwrotu towaru. Przepisy nie określają drogi postępowania w takim przypadku, aby kwota z raportu zgadzała się z kwotą wykazaną w deklaracji
Kiedy sprzedaż towaru została już zewidencjonowana na kasie fiskalnej, nie da się wycofać takiej transakcji. Kasa jest bowiem tak skonstruowana, że nie ma możliwości ingerencji w zapisy dokonane już w jej pamięci fiskalnej. Nie ma więc opcji, żeby skorygować w urządzeniu fiskalnym sprzedaż wcześniej zewidencjonowaną. Takiej sprzedaży nie można w żaden sposób wycofać z pamięci kasy.
Jeżeli klient zwraca towar w ramach reklamacji, to jest to związane z obowiązkiem (możliwością) korekty obrotu już zaewidencjonowanego. Podatnik w takiej sytuacji powinien "wycofać" obrót z tytułu sprzedaży danych zwracanych towarów. Art. 29 ust. 4 ustawy o podatku VAT jednoznacznie określa, że obrót zmniejsza się m.in. o wartość zwróconych towarów.
Po zwrocie reklamowanego towaru powstaje różnica między raportem z kasy fiskalnej a kwotą wykazaną w deklaracji VAT. Są na to różne metody, aby uniknąć tej różnicy, np. prowadzenie tzw. "zeszytu korekt", wystawianie protokołów anulacji sprzedaży zarejestrowanej w kasie rejestrującej, robienie storna (jednak dotyczy to tylko raportów dobowych). Trzeba pamiętać, że żaden z powyżej opisanych sposobów nie wynika z przepisów (nie mamy więc obowiązku tego robić), ale jest to na chwilę obecną jedyne nasze zabezpieczenie w przypadku kontroli inspektora urzędu skarbowego. ( Autor: Adam Bartosiewicz "Zeszyt korekty, protokół lub storno" w "Rzeczypospolitej", źródło: Twoja-Firma.pl, data artykułu: 01.06.2007 )
Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.