Kasy fiskalne - kiedy wystawić fakturę do paragonu?
Temat dotyczy sprawy USIII/443-14/2006, z dnia 2006.12.29 rozpatrywanej przez Urząd Skarbowy w Łęczycy
Pytanie od płatnika:
Kiedy, licząc od daty zrealizowania zakupu żądanie wystawienia faktury może być przedłożone przez nabywcę-osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej?
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku z dnia 04.10.2006 r. wynika, iż osoba wnioskująca jest płatnikiem podatku od towarów i usług dokonującym m.in. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Operacje sprzedaży są dokumentowane przy wykorzystaniu kasy fiskalnej. Kupujący towar otrzymuje w tym wypadku paragon fiskalny, który jest dowodem jego zakupu. Natomiast są przypadki, kiedy kupujący po jakimś czasie przynoszą paragony i proszą o wystawienie faktury. Problem, kiedy od daty zrealizowania zakupu prośba o wystawienie faktury ma prawo być złożone przez nabywcę, budzi wątpliwości osoby wnioskującej. Osoba wnioskująca oświadcza , że na prośbę takich osób wystawia fakturę na podstawie przedłożonych paragonów w terminie 7 dni od złożenia żądania nabywcy. Zdaniem Wnioskodawcy powołującego się na przepisy Ordynacji podatkowej, sprzedawca nie ma obowiązku spełnienia żądania nabywcy i wystawienia faktury, jeżeli żądanie to zostało zgłoszone po 3 miesiącach od dnia dokonania zakupu.
W wyniku przeanalizowania stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy stwierdza co następuje:
Zobowiązanie wystawienia faktury reguluje art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowiąc, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie zaś z art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w ust. 1 - 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
Dlatego też zobowiązanie wystawienia faktury kupującemu nie prowadzącemu działalność gospodarczą następuje dopiero na jego wniosek.
Odwołując się do zapisu w ustawie w art. 106 ust. 8 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określił w rozdziale 4 szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.
W zgodzie z § 13 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Jednakże dotyczy to sytuacji, gdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury przy danej sprzedaży.
W przedmiotowej sytuacji sprzedaż udokumentowana zostaje paragonem emitowanym przez kasy fiskalne, ponieważ kupujący nie żąda wystawienia faktury w chwili sprzedaży. Kupujący przedkłada paragon i żąda wystawienia faktury już w innym terminie. Dlatego kupujący korzysta z prawa jakie mu przysługuje w myśl cytowanego wyżej art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Brak jest podstawy prawnej do odmowy wystawienia faktury w sytuacji gdy sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami została wcześniej udokumentowana paragonem. Ze względu na to, że brak jest w obowiązujących przepisach prawa określenia terminu w jakim nabywca może domagać się od sprzedawcy wystawienia faktury w myśl art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stosować należy przepis art. 87 § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowiący, iż podatnicy wymienieni w § 1, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeśli jednakże prośba o wystawienie rachunku została zgłoszona po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia prośby. Płatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli prośba została zgłoszona po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Jednakże takie brzmienie przepisu nie oznacza, iż po upływie 3 miesięcy rachunek nie może być wystawiony. W każdym jednak przypadku żądający wystawienia faktury powinien posiadać dowód zakupu umożliwiający identyfikację transakcji w prowadzonych przez podatnika urządzeniach księgowych.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedawca nie ma obowiązku spełnienia żądania nabywcy i wystawienia faktury, jeżeli żądanie to zostało zgłoszone po 3 miesiącach od dnia dokonania zakupu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy uznaje - za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.