Kasy fiskalne będą w hospicjum i domu opieki
Od 1 maja przestaje obowiązywać zwolnienie z obowiązku stosowania kas w przypadku usług ochrony zdrowia i opieki społecznej. Według Kingi Baran, menedżera w Mazars Audyt, będzie to dotkliwe zwłaszcza dla hospicjów prowadzonych na zasadzie wolontariatu.
? Wprowadzenie obowiązku kas fiskalnych w tym zakresie mija się z celem ? ocenia Kinga Baran.
Według naszej rozmówczyni trudno osoby korzystające z hospicjów traktować tak samo jak ostatecznych konsumentów, a podmioty prowadzące hospicja rozliczać przez obowiązek ewidencjonowania obrotów jak inne podmioty komercyjne, skoro z założenia są to organizacje non profit.
? Nie można stwierdzić, które hospicja od 1 maja będą obowiązkowo stosować kasy ? uważa Kinga Baran.
Pani Kinga Baran dodaje, że hospicja w Polsce mają różne formy organizacyjne. Ogólnie są to organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia, niektóre związane z NFZ, inne nie). Zatem można rozważyć skorzystanie w niektórych przypadkach ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas przez organizacje członkowskie, które od 1 maja nadal będzie obowiązywało zwolnienie.
? Zwolnione będą też usługi krótkotrwałego zakwaterowania, jeżeli dokumentowane są fakturą ? sugeruje Kinga Baran.
Jednakże zastrzega od razu, że usługi świadczone przez hospicja nie ograniczają się wyłącznie do zakwaterowania, które ewentualnie wchodzi w skład usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, a więc nie jest wystarczającą przesłanką do skorzystania ze zwolnienia od 1 maja.
Zwolnieniu z obowiązku stosowania kas będą podlegać usługi świadczone przez hospicja nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. Nie ma ? jak zauważa Kinga Baran ? obowiązku stosowania kas fiskalnych, w przypadku gdy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności nie przekroczyła 40 tys. zł (dla rozpoczynających działalność ? 20 tys. zł).
Identyczne zasady będą dotyczyły domów opieki społecznej. (źródło: Dziennik Gazeta Prawna, data artykułu: 2011-04-20)
Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.